آزمون آیلتس, مهارت نوشتاری

آشنایی با بخش های مختلف رایتینگ آیلتس

آشنایی با بخش های مختلف رایتینگ آیلتس

آزمون رایتینگ آیلتس به عنوان یکی از 4 قسمت این آزمون، توانایی نگارش شما را در 2 تسک متفاوت می سنجد . همانطور که می دانید آزمون آیلتس از 2 بخش آکادمیک (Academic) و جنرال (General Training)

تشکیل شده است. در آزمون رایتنگ نیز همانند آزمون ریدینگ، سوالات استفاده شده در این 2 ماژول از نظر ساختاری و موضوعی کاملا باهم متفاوت هستند. در بخش رایتینگ آیلتس توانایی نگارش شما در دو موضوع و سبک کاملا متفاوت سنجیده می‌شود. شما باید در یک بازه زمانی مشخص و نسبتا کوتاه به هر دو تسک (Task) پاسخ دهید‌ .
رایتینگ آیلتس ، به دو بخش اصلی تقسیم می شود (Task 1 و Task 3 . (Task 2 در ماژول جنرال ، معمولاً شامل نوشتن یک نامه می باشد که با توجه به اطلاعات داخل سوال باید یک متن بنویسید و در Task 2 هم باید درباره موضوع داده شده یک Essay بنویسید که در آن نظر و تحلیل خودتون رو ارائه می کنید .

بخش آکادمیک

رایتینگ آکادمیک آزمون آیلتس را می توان به نسبت مشکل تر از آزمون آکادمیک آن در نظر گرفت ، البته باید گفت منابع بیشتری هم برای ماژول آکادمیک وجود دارد که این مشکل را تا حدی کم اثر می کند . در قسمت رایتینگ آکادمیک آزمون آیلتس از شما خواسته می شود در مدت 60 دقیقه دو تسک را در این آزمون انجام دهید . موضوعاتی که باید راجب آنها بنویسید معمولا از موضوعات عمومی انتخاب می شوند که دانشجویان با آن برخورد دارند. به عهده ی شماست که زمان 60 دقیقه خود را در این بخش مدیریت کنید و برای نوشتن 2 تسک استفاده کنید .

آشنایی با تسک اول رایتینگ آکادمیک

همانطور که بیش از این گفته شد ، آزمون رایتینگ آیلتس از 2 بخش یعنی تسک اول و تسک دوم تشکیل شده است. در بخش اول رایتینگ آزمون آیلتس به شما تصویر ، نمودار ، چارت یا جدولی داده می شود و شما باید گزارشی راجب آن بنویسید که نکات مهم ، داده ها ، ارقام و مقایسه آنها را در این گزارش گنجانده شده اند . یا اینکه ممکن است از شما خواسته شود تا مراحل یک فرایند را توصیف یا چگونگی کارکرد یک سیستم را تشریح کنید . رایتینگ تسک اول باید حداقل 150 کلمه داشته و در زمان 20 دقیقه نوشته شود. یعنی نوشتن حد اقل 150 کلمه برای تسک اول رایتینگ الزامی است. و در صورت نوشتن تعداد کلمات کمتر نمره ی آن را دریافت نخواهید گرفت. بیشتر از این تعداد کلمات مشکلی ندارد اما باید در نظر گرفت که زمان بیش تری خواهد برد. و ممکن است از زمان 40 دقیقه ای که باید برای تسک دوم صرف کنید کسر شود .

آشنایی با تسک دوم رایتینگ آکادمیک

بعد از معرفی تسک اول آزمون آکادمیک رایتینگ آیلتس حالا نوبت به معرفی تسک دوم این آزمون می رسد. در بخش دوم رایتینگ آزمون آیلتس شما باید یک مقاله یا essay بنویسید. در تسک دوم رایتینگ یک تاپیک که عموما در قالب یک نقطه نظر، استدلال یا بیان معضلی است به شما داده شده و از شما می خواهد تا آن را مورد بحث و بررسی قرار دهید. شما باید به دقت صورت سوال را بخوانید و پاسخ مرتبط با سوال یا سوالات را بنویسید. اگر نیاز دارید از بخشی از صورت سوال در رایتینگ خود استفاده کنید باید از کپی آن اجتنباب کرده و عبارت مورد نظر را با کلمات و ساختار دیگری بازنویسی کرده کنید. شما باید حداقل 250 کلمه برای تسک دوم بنویسید و 40 دقیقه برای این کار زمان خواهید داشت. نمره تسک دوم دو سوم کل نمره رایتینگ خواهد بود و توجه ای ویژه باید به آن داشت.

چند نکته بسیار مهم درمورد رایتینگ آکادمیک

1. شما باید رایتینگ خود را در پاسخنامه بنویسید و می توانید از صفحه ی سوال برای پیش نویس استفاده کنید. و کسی که برگه شما را تصحیح می کند کاری به نوشته های شما در برگه سوال ندارد و صرفا چیزی که در برگه پاسخ نوشتید مهم است.

2. استایل نوشتن شما در هر دو تسک اول و دوم رایتینگ آکادمیک باید فرمال باشد.

3. باید مراقب باشید تا از دادن پاسخ های غیر مرتبط و نوشتن در موضوع دیگری که در سوال نیامده خودداری کنید. با این کار صرفا زمان شما از بین می رود و نمره ای برای آن نخواهید گرفت.

4. پاسخ شما برای هر تسک باید به صورت کامل بوده و در پاراگراف های مرتبط و منسجم نوشته شده باشد.

5. حداقل 150 کلمه برای تسک اول و 250 کلمه برای تسک دوم باید نوشته باشید.

6. باید طوری زمان خود را مدیریت کنید که در پایان، زمان کافی برای بررسی نوشته خود داشته باشید تا در صورت اشکالات گرامری یا ساختاری اصلاحات لازم را انجام دهید .

بخش جنرال

آیلتس جنرال ، برای ارزیابی مهارت‌های مکالمات روزمره و اجتماعی در محیط کار و آموزشی طراحی‌شده است. پس اگر قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا ، کانادا ، نیوزیلند و انگلستان را دارید نیازمند به شرکت در آزمون آیلتس جنرال و کسب نمره مورد درخواست سازمان و یا مؤسسه مقصد می‌باشید .

آشنایی با تسک اول رایتینگ جنرال

برای تسک اول (Task 1) رایتینگ جنرال شما باید نامه ای را جهت درخواست اطلاعات ، توضیح شرایطی خاص، شکایت از موضوعی و غیره بنویسید . نامه های همچون نوشتن نامه ای به کارفرما و درخواست مرخصی یا درمیان گذاشتن مشکلی ، نوشتن نامه به مدیر ساختمان و شکایت از موضوعی مربوط به ساختمان، یا نوشتن نامه ای به دوست قدیمی و دعوت او به جشن تولدت و غیره از موضوعات تسک یک آزمون رایتینگ جنرال می باشد . بنابراین موضوعات مطرح شده در تسک یک رایتینگ جنرال غالبا عمومی بوده و مربوط به مسائل زندگی روزمره می باشند. موارد یا bullet points که باید در رایتینگ خود در باره ی آنها بنویسید در صورت سوال آورده شده و بنابراین باید آنها را با دقت بخوانید . و به هر یک در یک پاراگراف بپردازید که معمولا 3 عدد می باشند و بسته به موضوعی که باید درباره آن نامه را بنویسید متفاوت می باشند .

نامه شما حداقل باید دارای 150 کلمه باشد و نباید بیش از 20 دقیقه زمان برای آن صرف کنید تا زمان کافی برای تسک دو رایتینگ داشته باشید . ممکن است نامه شما رسمی یا غیر رسمی باشد که به صورت سوال و مخاطب نامه بستگی دارد . و شما باید یکی را انتخاب کرده و نامه خود را بنویسید . به عنوان مثال برای نوشتن نامه به یک دوست استایل غیر رسمی و برای نوشتن نامه به مدیر خود باید استایل رسمی را انتخاب کنید .

آشنایی با تسک دوم رایتینگ جنرال

همانند رایتینگ تسک دو آکادمیک ، در آزمون جنرال نیز شما باید مقاله (essay) بنویسید . شما باید درباره ی دیدگاه یا استدالال یا معضل مطرح شده در صورت سوال مقاله ای بنویسید که می تواند از موضوعات مختلف باشد همچون محیط زیست ، مشکلات اجتماعی ، جرم یا تکنولوژی . تفاوت تسک دو آزمون جنرال و آکادمیک ممکن است در موضوع مقاله باشد . حداقل تعداد کلمات برای این بخش 250 کلمه بوده و نوشتن بیشتر کلمه ایرادی ندارد در صورتی که زمان آن را داشته باشید . با توجه به اینکه باید در انتها زمانی برای مرور و اصلاح اشتباهات گرامری خود باقی بگذارید ، بهتر است بین 260 تا 270 کلمه بیشتر نباشد و بیشتر به ساختار و نحوه ی نوشتن مقاله خود دقت کنید .

چند نکته بسیار مهم درمورد رایتینگ جنرال آیلتس

1. شما باید رایتینگ خود را در پاسخنامه بنویسید و می توانید از صفحه ی سوال برای پیش نویس استفاده کنید. و کسی که برگه شما را تصحیح می کند کاری به نوشته های شما در برگه سوال ندارد و صرفا چیزی که در برگه پاسخ نوشتید مهم است.
2. زمان کلی برای بخش رایتینگ در نظر گرفته شده است و تقسیم این بازه زمانی برای Task 1 و Task 2 به عهده شخص آزمون دهنده است هرچند، بهتر است با توجه به میزان دشواری و نمره اختصاص یافته به هر بخش، تقسیم زمانی 20 دقیقه برای Task 1 و 40 دقیقه برای Task 2 رعایت شود.
3. باید مراقب باشید تا از دادن پاسخ های غیر مرتبط و نوشتن در موضوع دیگری که در سوال نیامده خودداری کنید. با این کار صرفا زمان شما از بین می رود و نمره ای برای آن نخواهید گرفت.
4. پاسخ شما برای هر تسک باید به صورت کامل بوده و در پاراگراف های مرتبط و منسجم نوشته شده باشد.
5. حداقل 150 کلمه برای تسک اول و 250 کلمه برای تسک دوم باید نوشته باشید.
6. باید طوری زمان خود را مدیریت کنید که در پایان، زمان کافی برای بررسی نوشته خود داشته باشید تا در صورت اشکالات گرامری یا ساختاری اصلاحات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *