آزمون آیلتس, لغات و اصطلاحات

تقویت واژگان

مقدمه

شاید تابه‌حال از خود این سال را پرسیده باشید که چرا یادگیری لغات برای موفقیت در آزمون آیلتس امری حیاتی است و چگونه می‌توان به این هدف مهم دست‌ یافت . در اینجا قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشیم که آزمون آیلتس یک آزمون بین‌المللی است که سطح زبان شمارا می‌سنجد و برای ارزیابی نمره کلی داوطلب تأکید زیادی بر واژگان می‌شود . آزمون آیلتس شامل چهار بخش : اسپیکینگ ، رایتینگ ، لیسنینگ و ریدینگ است. اما نکته جالب اینجا است که در بین تمام مهارت‌های ذکرشده تنها موردی که همه این بخش‌ها در آن باهم مشترک هستند “واژگان” است‌.

وقتی صحبت از بخش اسپیکینگ و رایتینگ می‌شود ، واژگان قطعاً یکی از مهارت‌های ضروری است که در کل نمره شما 25٪ نقش دارد و حتی نقش کلیدی در بخش لیسنینگ و ریدینگ بازی می‌کند‌ . درواقع “واژگان” یک مهارت فرعی بین مهارت‌های اصلی 4 گانه آیلتس است که نقش حیاتی را در کسب نمره بالا در آزمون آیلتس بازی می‌کند .

گام اول : از شیوه های غلط یادگیری لغات دوری کنید !

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید در مورد روش صحیح یادگیری واژگان بدانیم این است که از روش‌های غلط یادگیری لغات دوری‌کنیم . ازجمله : حفظ کردن لیست‌های طولانی واژه‌های آکادمیک و خواندن دیکشنری . اما چرا این شیوه‌ها غلط‌اند ؟ یادگیری لغات به این دلیل اشتباه است که شما لغات را درون جملات یا پاراگراف نمی‌بینید و طریقه‌ی استفاده‌ی صحیح آن‌ها را یاد نمی‌گیرید .

فرض كنید یك متقاضی آیلتس هزار لغت را در حافظه خود دارد ولی نحوه استفاده از این لغات انگلیسی را یاد گرفته است ؛ نتیجه عدم كسب امتیاز بالا در مهارت‌ها به دلیل عدم استفاده یا استفاده نادرست از لغات انگلیسی است . بسیاری از زبان آموزان درگذشته لیست‌های طولانی لغت را دانلود كرده و برای به خاطر سپاری آن‌ها تلاش‌های فراوانی می‌کردند و پس از مدتی می‌فهمیدند كه این بدترین روش ممكن برای گسترش دامنه لغات زبان انگلیسی است چراکه نتیجه همیشه یكسان بوده است‌ .

تنها راهی كه می‌توانید لغات انگلیسی را به‌خوبی یاد گرفته و آن‌ها به شكل درست در جملات و پاراگراف‌ها استفاده نمایید ، یادگیری آن‌ها از طریق متون ، محتوا یا فایل‌های صوتی و به‌عبارت‌دیگر یادگیری لغات از طریق منابع واقعی اطلاعاتی است .

گام دوم : از روش های درست یادگیری واژگان استفاده کنید

در مرحله اول تلاش کنید یك كتاب ، برنامه تلویزیونی ، برنامه رادیویی ، پادكست یا مجله انگلیسی كه به آن علاقه‌مند هستید را انتخاب كنید سعی كنید یك منبع کسل‌کننده انتخاب نكنید تا بتوانید به‌راحتی و با اشتیاق به این برنامه به خاطر سپاری لغات و كاربرد آن‌ها ادامه دهید . اگر از كاری كه انجام می‌دهید لذت ببرید ، اثربخشی شما بیشتر شده و اهمیت لغات در آیلتس برای شما جذاب خواهد شد .

در مرحله بعد سعی کنید یك دفترچه یادداشت خاص تهیه كنید . نیازی نیست كه این دفترچه لغات از لحاظ هزینه‌ای خاص باشد هدف از این كار در اختیار داشتن یك دفترچه برای نگارش روزانه است . لغات جدید را در دیكشنری جستجو نمایید در این راستا می‌توانید از كتب دیكشنری استفاده كرده و یا به شكل آنلاین آن‌ها را جستجو نمایید . در دفترچه خود معنی ، مثال ، حروف اضافه و یا تركیبات لغت ، مترادف‌ها متضاد ها و تلفظ‌ ها را یادداشت نمایید . همچنین می‌توانید شکل‌هایی را كشیده و از هر چیزی كه در به خاطر سپاری آن‌ها به شما كمك می‌کند استفاده نمایید .

لغات جدید را پس از یك هفته مرور نمایید و مجدداً پس از دو هفته و یك ماه به سراغ آن‌ها بیایید و آن‌ ها را همچنین در جملات تمرین كرده و مثال بنویسید . اگر این فرآیند را برای 5 روز در هفته انجام دهید ، پس از یك ماه 100 لغت جدید را در دفترچه خود خواهید داشت و پس از 6 ماه حدود 500 لغت را به طول كامل و همراه با كاربرد ، مثال و غیره در ذهن خود خواهید داشت.

ذهن انسان می‌تواند به شكل مؤثر تنها 15 لغت را در طول روز برای یک‌زبان خارجی مانند زبان انگلیسی به خاطر بسپارد و اگر برای بیش از 15 لغت برنامه‌ریزی نمایید ، در فرآیند یادگیری لغات مشكل خواهید شد . این روش را می‌توان یكی از ساده‌ترین و درعین‌حال مؤثرترین روش برای یادگیری و به خاطر سپاری لغات جدید برشمرد كه با توجه به اهمیت لغات در آیلتس از سرعت خوبی نیز برخوردار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *