آموزشی

چگونه مهارت مکالمه را تقویت کنیم؟

یادگیری زبان انگلیسی شامل چهار مهارت اصلی که عبارتند از: مکالمه ، مهارت شنیداری ، مهارت نوشتاری و مهارت خواندن می باشد. در این بین مکالمه مهمترین وجه این مهارت ها می باشد زیرا تنها و آسان ترین راه ارتباط برقرار کردن با دگیران از طریق مکالمه می باشد.

اگر بخواهید مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت کنید باید از روش هایی استفاده کنید که در این بخش می خواهیم به برخی از این روش ها بپردازیم که می توانند بیشترین تاثیر را داشته باشند.

1- تمرین

بهترین روش برای تقویت این مهارت تمرین کردن مداوم می باشد زیرا مکالمه اصولاً بصورت بداهه اتفاق می افتد و نمی توان با حفظ نمودن چند جمله مکالمه خوبی را در پیش گرفت بنابراین نیاز است که هر زبان آموزی بصورت پیوسته تمرین کند و این مهارت خود را تقویت کند. با تمرین هر شخص می تواند نقاط ضعف و قدرت خود را تشخیص دهد و هر روز شاهد پیشرفت چشمگیر خود باشد.

2- شرکت در کلاس های آنلاین یا حضوری

در بین چهار مهارت یادگیری زبان مهارتی که نمی توان به آسانی بصورت خودخوان آنرا فرا گرفت مهارت مکالمه می باشد زیرا زبان آموز باید در محیط مناسب قرار بگیرد و با دگیران مکالمه کند برای این منظور شرکت در کلاس ها و قرار گرفتن در بین زبان آموزان دیگر و صحبت نمودن با آنها بیشترین تاثیر را می تواند داشته باشد.

همچنین برای زبان آموزانی که در سطوح متوسط و یا بالاتر هستند کلاس هایی تحت عنوان FREE DISCUSSION برگذار می شود که در این کلاس ها زبان آموزان بصورت بداهه و در محیط مناسب می توانند در مورد موضوع از پیش تعیین شده ای صحبت به عمل آورند.

3- به انگلیسی فکر کنید و با خودتان صحبت کنید

همه ما در طول روز به چیزهایی بسیار متفاوتی م یاندیشیم برای مثال در ذهن خود برنامه ریزی میکنیم حال اگر زبان آموزی میخواهد مکالمه خود را با سرعت بیشتری تقویت کند می تواند به زبان انگلیسی بیندیشد.

این روش را می توان در هر محیطی به راحتی انجام داد مثلاً وقتی در رستوران می خواهید سفارش غذا بدهید می توانید یک مرتبه در ذهن خود به زبان انگلیسی این عمل را نجام دهید و اگر در این بین به موردی برخورد نمودید که معنی آنرا نمی دانستید بهتر از است فرهنگ لغت های انگلیسی به انگلیسی استفاده نمایید.

همچنین می توانید برای تمرین بیشتر در زمان هایی که تنها هستید تفکرات خود را به زبان انگلیسی و با صدای بلند بیان کنین. ایستادن در مقابل آینه و صحبت کردن نیز میتوانید به شما کمک شایانی کند.

4- تمرکز بر دستور زبان و واژگان را کنار بگذارید

یکی از اشتباهات در یادگیری زبان تمرکز بر دستور زبان و واژگان است البته هر چه دانش گرامری شخص بالاتر رود به همان میزان جملاتی که در مکالمه خود استفاده می کنید صحیح تر می شود اما باید بدانیم که هدف اصلی مکالمه می باشد.

وقتی تمرکز شخص روی دستور زبان صحیح باشد مکث کردن در بین جملات بیشتر می شود و شخص با بالاترین میزان مهارت نیز شخصی بدون اعتماد به نفس و توانایی مکامله به نظر می رسد.

بنابراین باید جملات را روان ادا کرد یقیناً شخص مقابل متوجه منظور شما میگردد و با این روش اعتماد به نفس و مهارت شما بیشتر به نظر میرسد. با بهبود دستور زبان می توانید آنرا در صحبت های خود بیشتر به کار ببرید.

5- تماشای فیلم و سریال و گوش دادن موسیقی

یکی از لذتبخش ترین روش ها برای یادگیری زبان تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی می باشد. در این روش شما میتوانید با لهجه های مختلف آشنا شوید و لهجه مورد نظرتان را از زبان بومیان بشونید و با همان تمرین کنید. همچنین میتوانید واژگان جدید یاد بگیرید و به تلفظ صحیح کلمات گوش فرا دهید.

همچنین می توانید به موسیقی های انگلیسی زبان مورد علاقتان در سبک های مختلف گوش دهید و با آنها همراهی کنید و به روان صحبت کردن خود کمک کنید.

6- مطالعه به زبان انگلیسی

شاید معقول به نظر نیاید اما یکی از روش های موثر در تقویت مکالمه مطالعه کردن می باشد. می توانید در ابتدا از کتا بهای داتسان کودکان یا داستان هایی که قبلاً به زبان مادری خود آنها را شنیده اید شروع کنید و به مرور زمان کتا بهای دیگر و یا حتی مجلات و روزنامه های انگلیسی زبان را مطالعه کنید. در این روش شما اصطلاحات و عبارات مختلف و همچنین ساختارهای مختلف را مشاهده و در ذهن خود ثبت می کنید.

7- مکالمه با بومیان

یکی از بهترین روش ها مکالمه با کسانی است که زبان مادریشان انگلیسی می باشد. به این منظور میتوان به سفر به کشورهای انگلیسی زبان و قرار گرفتن در محیط اشاره کرد اما کسانی که شرایط سفر را ندارند می توانند با مسافرانی که به کشور ما می آیند مکالمه خوبی داشته باشند. همچنین می توان به واسطه فضای مجازی و سایت های بین المللی شرایط را برای مکالمه با انگلیسی زبانان فراهم کرد.

8- یادگیری مثل زبان مادری

همانگونه که به کودکان زبان مادری را آموزش می دهیم باید به یادگیری زبان انگلیسی بپردازیم یعنی بدون تمرکز بر روی دستور زبان و واژگان و بدن ترس از اشتباه. کودکان بدون ترس اشتباه می کنند و اگر متوجه اشتباه خود شوند اصلاح میکنند و همچنین هیچ جمله ای را حفظ نمی کنند بلکه یاد میگیرند که در زمان مناسب از چه جملاتی استفاده کنند. این روش یادگیری لذت بخش است و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و سرعت در یادگیری و مکالمه شخص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *