آموزشی

چگونه مهارت شنیداری را تقویت کنیم؟

این مهارت در افزایش سطح زبان شما تاثیر بسیاری می گذارد زیرا به طور مستقیم به وانایی درک مطلب مربوط میشود و بر دیگر مهارت ها نیز اثر می گذارد. تسلط در این هارت به تقویت مهارت نوشتاری و گفتاری شخص نیز کمک بسزایی می کند و شما از طریق این مهارت با نحوه بیان کلمات، تلفظ صحیح آنها ، فراز و نشیب های عبارات و به طور کلی نحوه رساندن معنا در زبان انگلیسی آشنا می شوید شما می توانید از طریق تقویت مهارت شنیداری ، اعتماد به نفش و توانایی خود را برای بیان آنچه در ذهنتان است نیز افزایش دهید. همچنین با تسلط در این مهارت شما می توانید آنچه را می شنوید، تفسیر کنید و ارتباط میان جملات و مفاهیم را برقرار سازید. یعنی ذهن شما به تدریج توانایی پردازش اطلاعات ورودی را به طور دقیق پیدا کرده و می تواند حتی از نحوه بیان یک عبارت معنای نهفته آن را دریابد.

تقویت مهارت شنیداری تقریباً نسبت به دیگر مهارت ها ساده تر و در دسترس تر است. در این مبحث می خواهیم به برخی از روش های تقویت این مهارت بپردازیم.

1- تماشای فیلم و سریال

یکی از اصلی ترین روش ها برای تقویت مهارت شنیداری تماشای فیلم ها و سریال هاست. برای انجام این روش بهترین کار این است که فیلم مورد علاقه تان را در 3 مرحله تماشا کنید به این صورت که ابتدا برای فهمیدن موضوع کلی و ایجاد درک مناسب از وقایع فیلم آنرا با زیرنویس فارسی تماشا کنید ، برای بار دوم همان فیلم را برای توجه به نحوه تلفظ و بیان عبارات با زیرنویس انگلیسی و برای آخرین و سومین مرتبه آنرا برای درک استرس و تاکید جملات و ایجاد ارتباط بین آنها با حرکات بدن و صورت شخص گوینده بدون هیچ زیر نویسی مشاهده نمایید.

2- گوش دادن به موسیقی

امروزه بسیاری از ما همزمان با انجام کارهای روزمره به موسیقی گوش فرا میدهیم. لازم ذکر است که گوش دادن به موسیقی های انگلیسی زبان تا حد بسیار زیادی میتواند به توقیت مهارت شنیداری کمک کند پس بهتر است در طول روز موسیقی مورد نظر خود را در تمام مراحل گوش دهیم تا آن موسیقی در ذهن نقش ببند سپس متن آنرا از اینترنت در آورده و همزمان تمرین کنیم و پس از یادگیری و حفظ کردن آن بدون نگاه کردن به متن با آهنگ همراه شده و بخوانیم با این روش بیشترین تاثیر را از شنیدن موسیقی میگیریم و بهتر است از آهنگهای ملایم شروع کرده و در انتها به سبک رپ برسیم.

3- کتاب های صوتی

یکی دیگر از روش ها گوش دادن به کتاب های صوتی انگلیسی بصورت روزانه است که باید متناسب با سطح زبان آموز انتخاب شود البته در این روش نیازی به فهمیدن لغت به لغت کلمات کتاب نیست و هدف درک کلی از مفهوم و عبارات و توجه به نحوه بیان جملات می باشد.

4- نوشتن شنیده ها

هنگامیکه در حال گوش دادن به کتاب صوتی یا موسیقی باشید در هر حالت یکی از بهترین تمرین ها برای تقویت این مهارت یادداشت برداری از شنیده هاست. بهتر است برای سنجش مهارت های خود آغاز به نوشتن کنید و سپس نوشته های خود را با متن اصلی مقایسه کنید و متوجه نقص ها و یا اشتباهات خود شده و آن ها را اصلاح کنید. همچنین بهتر است که هنگام شنیدن اصطلاحات یا دستور زبان های مهم و جدید آن ها را یادداشت کنید تا در نوشته ها و یا مکالمات خود از آن ها استفاده کنید.

5- آشنایی با تمام لهجه ها

لهجه های مختلفی در زبان انگلیسی همچون آمریکایی، بریتانیایی، کانادایی و… وجود دارد. برای تقویت مهارت شنیداری خود بهتر است که با تمامی این لهجه ها آشنا شوید و تفاوت های آن ها را دریابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *