آزمون آیلتس, روش های ایده پردازی, مهارت نوشتاری

روش ایده پردازی در آزمون رایتینگ آیلتس

مقدمه

همانطور که حتما مطلع هستید یکی از بزرگترین مشکلات و چالش های اصلی زبان آموزان برای آزمون رایتینگ آیلتس نداشتن ایده مناسب برای شروع رایتینگ خود می باشد . و از آنجا که در آزمون رایتینگ آیلتس زمان زیادی برای ایده پردازی وجود ندارد تمام زبان آموزان باید قبل از شرکت در آزمون رایتنیگ آیلتس حتما نحوه ایده پردازی مناسب را فرا بگیرند . یکی از بزرگترین ترس های داوطلبین چگونگی شروع نوشتن مقاله است ، وقتی به سوال نگاه کرده و هیچ ایده ای ندارند ! تولید ایده در تسک دو آیلتس مسئله ای است که زبان آموزان نگران آن هستند . این ترس طبیعی است اما راه حل هایی خوبی برای آن وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

آشنایی با موضوعات متداول در آزمون رایتینگ آیلتس

این روش از شما می خواهد تا حداقل ده تاپیک مشترکی که درامتحان آمده را بدانید و بعضی از لغاتی که با این تاپیک های تکراری مرتبط هست را یاد بگیرید. گسترش دایره لغات شما باعث راحت تر فکر کردن به ایده ها می شود . اگر وقت بیشتری دارید فقط به ده تا تاپیک بسنده نکنید . بلکه بیشتر بخوانید .

وقتی زمان خالی دارید به روزنامه های انگلیسی نگاهی بندازید و چندین تاپیک پیدا کنید که احتمال می دهید در امتحان ایلتس بیایند . وقتی این کار را می کنید باید دو کار را انجام دهید ، اولین کار اینه که اول کلمات نا آشنا را پیدا کنید و سعی کنید نسبت به متن حدس بزنید و بعد از روی دیکشنری موبایل یا کاغذی مطمئن بشید که معنی کلمه چیست . این کار واقعا به شما می کند.

روش طوفان فکری

این روش به این معنی است که به موضوع فکر کرده و تا جایی که می‌توانید ایده‌های مرتبط تولید کنید . کلمه‌ی کلیدی را نوشته و سپس تمامی ایده‌های مربوط به آن را بگویید . بسیاری از زبان‌آموزان این روش را دوست دارند ، اما برای بعضی دیگر تکنیکی بسیار وقت گیر است‌ زیرا به موضوعات بسیار کلی و بعضا نامربوط فکر می‌کنند .

روش پنج سوالی

در این روش از سوالات Who / What / Why / Where / How برای تولید ایده استفاده می‌کند . این روش برای افرادی مناسب است که از قبل اطلاعاتی راجع به موضوع دارند . بهتر است دوباره به مثال نگاه کنیم:

Why : to gain work experience , to experience life in different countries , to understand different cultures , to make money before going university , not mature , lazy

Where : to tourist destinations , developing countries , internships in big companies.

How : save money , permission from parents and university , apply for internships , jobs….

شاید این روش موثرترین روش باشد ؛ زیرا از همه سریع‌تر است و به زبان آموزان کمک می کند تمرکز بیشتری روی سوال داشته باشند . روش ساده است . شما باید فکر کنید در کافه‌ای با دوستانتان یا اعضای خانواده‌ی خود نشسته‌اید و کسی از شما راجع به سوال نظر می‌پرسد . در امتحان به خاطر فشار و استرس نمی‌توانید به خوبی فکر کنید اما وقتی در محیطی دوستانه قرار می‌گیرید ، مشکلی برای پاسخ دادن ندارند.

روش نقشه ذهنی

روش نقشه ذهنی روشی برای سازمان دهی کردن تصویری ایده‌های شما بر روی کاغذ است و رابطه‌ی بین لغات و یک مفهوم را نشان می‌دهد . مفهوم کلی را در وسط کاغذ بنویسید و لغات و مفهوم‌های جزیی‌تر و مرتبط را در اطراف آن به صورت شبکه می‌نویسیم و شبکه‌ای از کلمات مرتبط را پدید می‌آوریم . این روش سازمان دهی شده‌تر از Brainstorming است و بعد از چند بار تمرین به سرعت انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *